Утеплення підлоги на грунті

Утеплення підлоги, яка знаходяться нижче межі промерзання, влаштовувати необов'язково, але в опалювальних приміщеннях варто укласти утеплювач.

Теплоізоляція підлоги повинна бути такою, щоб температура на поверхні підлоги була близька до температури внутрішнього повітря і не опускалася нижче її більш ніж на 2 °С.

конструкція підлоги по грунту

Конструкція підлоги

 1. Покриття підлоги
 2. Цементно-піщана стяжка армована
 3. Поліетиленова плівка
 4. Утеплювач
 5. Гідроізоляція
 6. А: вирівнюючий шар піску – 2 см
 7. Відсів – 3 см або Б: (6. + 7.) бетонний шар
 8. Геотекстиль
 9. Грубий гравій
 10. Грунт

 

 

Підготовка основи

 • Грунтова основа під підлоги має забезпечувати сприйняття розподіленого навантаження, що передається через підстильний шар, виходячи з умов міцності і максимального зниження величини вертикальних деформацій поверхні підлоги.
 • Не допускається застосовувати в якості основи під підлоги торф, чорнозем та інші рослинні грунти, а також слабкі грунти із модулем деформації менше 5 МПа.

  Грунтова основа під підлоги має бути ущільнена. Якщо грунт містить органічні домішки, то такий шар грунту слід замінити чисто мінеральним, найкраще гравієм, а потім знову механічно утрамбувати.

  В шарах з великого гравію або щебеню порожній простір між окремими каменями настільки великий, що сила тяжіння води значно перевищує силу адгезії, в результаті чого вода не піднімається нагору. Таким чином, великий порожній простір гравійного шару перериває капіляри грунту, тому його називають капіляророзривним шаром.

  Шар грубого гравію товщиною в 15 см (фракція 0-10 - ~ 32) утворює капіляророзривний шар. Верхній шар гравію розрівнюється.

   

 • Укладання розділяючого шару із негниючого геотекстильного матеріалу не дозволить розчину або піскогравійній суміші наступного шару забити порожній простір в шарі із гравію. Крім того, геотекстиль є водопроникним матеріалом, що забезпечує відхід просочуваної зверху води в грунт.
 • Як правило, потім слідує бетонний шар товщиною не менше 10 см (в залежності від діючого на підлогу навантаження, застосовуваних матеріалів і властивостей ґрунтів основи).
 • В будівлях з низькими вимогами до експлуатації (чисто житлові приміщення, невеликі приміщення, не розраховані для тривалого використання) замість бетонного шару може бути покладений шар піскогравійної суміші товщиною в 5-8 см і шар дрібного піску товщиною в 2-5 см, ретельно утрамбувавши і горизонтально розгладивши на рівні необхідної висоти.

   

 • Вздовж цокольної стіни встановлюються плити утеплювача із вологостійкого матеріалу (наприклад, пінополістиролу) висотою в 10 см і товщиною 10 см. При цьому теплоізоляція по периметру утворює еластичний компенсаційний шов, який дозволяє цементній безшовній підлозі розширюватися і стискатися при зміні температур без утворення тріщин. При великій поверхні підлоги (понад ~ 30 м) або неоднакової за величиною поверхні (наприклад, кутовий форми) підлога розділяється за допомогою компенсаційних смужок, тимчасово прикріплених до брусків, на більш дрібні, однакові за величиною ділянки.

 

Гідроізоляція підлоги по грунту

влаштування підлоги по грунту

По поверхні бетонного або піщаного шару влаштовують гідроізоляцію.

Число шарів гідроізоляції приймають виходячи з виду матеріалу:

 • гідроізоляцію із бітумних рулонних матеріалів, що наклеюються на мастики, бітумних і бітумно-полімерних мастик і гідроізолюючих розчинів на основі цементу - не менше ніж в два шари;
 • гідроізоляцію із бітумних рулонних, що наплавляються, самоклейких і полімерних рулонних матеріалів - не менше ніж в один шар.

Вздовж стін гідроізоляційний шар піднімається до верхнього краю майбутнього готового покриття підлоги.

 

Утеплювач для підлоги по грунту

В підлогах по грунту утеплювач укладають на шар гідроізоляції. Утеплювач для підлоги повинен мати високу міцність на стиск, адже на нього припадає велике навантаження. Відповідними матеріалами для утеплення підлоги є пінополістирол щільністю не менше 25 кг/м3, екструдований пінополістирол. Жорсткі плити із мінеральної вати використовуються рідше (через високе водопоглинання).

Пінопласт СТОЛІТ

Екструдований пінополістирол CARBON

Екструдований пінополістирол ТЕХНОПЛЕКС

Товщина утеплювача

В якості нормативного показника для достатнього рівня теплового захисту підлоги, що стикається з грунтом, можна вважати пінополістирол товщиною не менше 5 см.

 

Проміжний шар

По теплоізоляційному шару влаштовують роздільний шар із поліетиленової плівки, що забезпечує безперешкодне розширення і стиснення безшовної підлоги на поверхні.

 

Бетонна стяжка

Поверх розділяючого шару виконують армовану цементно-піщану стяжку товщиною не менше 4см.

Армування

Поверх проміжного шару кладуться листи армуючої сітки (наприклад, д. 3 мм/50х50 мм). Вони зв'язуються один із одним внапуск (не менше 5 - 10 см) сполучним дротом до утворення суцільної армуючої сітки. Армована сітка повинна розташовуватися на третину нижче висоти безшовної підлоги. Для цього армуючі листи кладуться або на розпірки із пластику або мінерального матеріалу (наприклад, зламані шматки плитки) або при розрівнюванні бетону листи акуратно витягуються трохи наверх.

Виконується укладання цементного безшовного шару.

Додаткова обробка

Свіжий бетон завжди потребує подальшої додаткової обробки. Фактично, хімічний процес гідравлічного твердіння при нормальній температурі остаточно закінчується після закінчення 28 днів!

Щоб волога бетонна суміш не висохла завчасно і не втратила своєї твердості, не ламалася і не ставала піщаною на поверхні, її слід захистити від протягів, надмірного тепла і холоду. Захист, головним чином, забезпечується шляхом накриття готового цементного шару поліетиленовою плівкою, яку можна залишити протягом як мінімум одного тижня. На бетонний шар не можна наступати протягом трьох діб з моменту укладання, а піддавати навантаженню можна тільки на сьомий день.

 

Роботи з укладання безшовної підлоги необхідно організовувати таким чином, щоб взаємопов'язані поверхні виконувалися методом «мокрий по мокрому», як правило, протягом одного дня. Також, це дозволить уникнути утворення тріщин. Крім того, необхідно забезпечити температуру не менше 5 ° C як під час виконання роботи, так і в нічний час.

 

Покриття підлоги

По затверділій стяжці влаштовують покриття підлоги (лінолеум, дошки, паркет, плитку і т.п.), яке здійснюється за рекомендаціями та інструкціями виробників підлогових покриттів.