Утеплення стелі

Горищне перекриття є одним із елементів огороджувальних конструкцій будівлі, на якому заходи щодо теплоізоляції є дуже ефективними і часто легко здійсненними. Через верхнє перекриття (дах) втрачається близько 20% тепла.

Горищні перекриття розроблені по залізобетонному збірному або монолітній основі або дерев'яних балках. Укладання утеплювача по залізобетонній основі виконують між дерев'яними лагами каркасу.

 

утеплення горищного перекриття по дерев'яних балках

Схема утеплення

  1. Підлога
  2. Балки перекриття
  3. Мінеральна вата
  4. Пароізоляційна плівка
  5. Стеля (потолок)

 

 

Утеплювач для горища

Для утеплення перекриття, неопалювального даху застосовуються різні теплоізоляційні матеріали, які зазвичай не піддаються великим механічним навантаженням і, якщо покрівля даху є водонепроникною, то утеплювач знаходиться в сухому, добре провітрюваному стані.

Теплоізоляційні матеріали не повинні бути занадто міцними на стиск і занадто вологостійкими. Як утеплювач добре підходять мінеральна вата (на основі кам'яного волокна або скловолокна) і пінополістирол щільністю 10-15 кг / м3.

Мінеральна вата ISOVER

Мінеральна вата SWEETONDALE

 

Пароізоляція горищного перекриття

Щоб не допустити конденсації вологи в теплоізоляційному шарі перекриття з теплого повітря в приміщенні, під утеплювач укладається пароізоляційна плівка.

Пароізоляцію укладають між балками або лагами дерев'яного каркасу з перетином полотнищ в 10 см, проклеюванням швів і приклейкою її до виступаючих над поверхнею перекриття конструкцій. У місцях примикання пароізоляції до поверхні стін, конструкцій балок та ін. необхідно також обернути торці плит утеплювача пароізоляційним матеріалом.

У балочних перекриттях пароізоляція виконує також функцію ізоляції проти інфільтрації, тобто небажаного повітрообміну через щілини, тріщини і шви. Однак для цього необхідно грунтовно склеїти перекриваючі один одного плівки.

При утепленні балочних перекриттів в існуючих будинках часто немає можливості встановити пароізоляцію під балками перекриття. В даному випадку вона розташовується відразу під виконаною згодом теплоізоляцією. У зв'язку із фізичними тепловими мостами, які утворюють балки, в даному варіанті дуже важливо встановити додатковий шар утеплювача над балками, щоб не допустити утворення конденсату в дереві балок (через пароізоляцію дана волога не зможе випаровуватися і балки можуть почати гнити) або використовувати спеціальні пароізоляційні плівки зі змінною паропроникністю.

 

Теплоізоляція горищного перекриття

Плити або мати утеплювача укладають по пароізоляції між балками або лагами дерев'яного каркасу. Якщо товщина шару утеплення більше висоти перетину несучих елементів дерев'яного каркасу, то застосовують добірні бруски, висота яких дорівнює необхідній товщині додаткової теплоізоляції. При цьому бруски прибивають до балок або лагів каркасу в перпендикулярному напрямку, що надає додаткову жорсткість і стійкість каркасу.

Для забезпечення гарного теплозахисту всього будинку утеплюючі плити, повинні укладатися безперервно, з тим, щоб не було розривів в теплоізоляції і не утворювалися «містки холоду».

Щоб не допустити утворення «містків холоду», утеплення на горищних перекриттях зазвичай виконується в два шари, з перекриттям місць стиків плит утеплювача нижнього шару плитами верхнього шару.

Якщо між балками встановлюються тверді теплоізоляційні матеріали, наприклад, плити з пінополістиролу, то крайні шви з балками слід грунтовно загерметизувати, щоб не виникли теплові мости.

схема утеплення стелі (потолка)

У багатьох будинках цегляна кладка фасадів або внутрішніх стін підносяться над горищним перекриттям. Оскільки в неопалюваних, провітрюваних горищах переважають зовнішні температури, такі ділянки утворюють теплові мости, які можуть привести до конструктивних пошкоджень, якщо ці ділянки не утеплені зсередини. Необхідний захист від конструктивних пошкоджень, як правило, забезпечується, якщо встановлюється шар вертикальної теплоізоляції на висоті близько 50 см (від верхньої частини теплоізоляції перекриття горища). При використанні м'яких мат з мінеральної вати можна просто підняти смуги утеплювача по стіні на 50 см вгору і закріпити їх на верхньому краю стіни за допомогою рейок.

На експлуатованих горищних перекриттях по утеплювачу укладають паропроникну вітрозахисну мембрану (захисний шар від вітру і бруду) із ходовими доріжками для можливих покрівельних робіт. Вітрозахисна мембрана допомагає також знизити ризик «містків холоду» між стиками плит або мат утеплювача.

На експлуатованих горищних перекриттях по балках або лагам каркасу настилають чорнову підлогу, яка служить підставою під фінішну обробку.

 

Вентиляція горища

Необхідно забезпечити вентиляцію горища через слухові вікна, отвори на фронтонах, щілинні отвори в нижній частині карнизу і на коньку, площа яких повинна бути не менше 1/300 -1/500 площі перекриття горища.

Вентиляційні отвори повинні бути розташовані так, щоб провітрювання здійснювалося по всьому об'єму горища без утворення застійних зон. Забезпечення необхідного теплозахисту горищного перекриття та вентиляції горищного простору дозволить створити необхідний експлуатаційний температурно-вологісний режим на горищі, при якому температура повітря в горищному приміщенні буде вкрай мало відрізнятися від температури зовнішнього повітря.

При цих умовах всі конструкції горища і утеплювач на перекритті будуть знаходитися в сухому стані, а в холодну пору року з даху не будуть звисати бурульки.