Утеплення фасадів

Утеплення зовнішніх стін - одна із основних задач по теплоізоляції будівлі, саме через погано ізольовані стіни, в залежності від конструкції, будинок втрачає до 35% тепла.

Оптимальним варіантом утеплення стін з точки зору тепловологообміну є розташування утеплювача із зовнішнього боку конструкції. При цьому, на відміну від утеплення з внутрішньої сторони, велика частина стіни по товщині має позитивну температуру. В обох випадках сумарний опір теплопередачі у стін однаковий, матеріали та вартість робіт одні й ті ж. Але завдяки грамотному взаємному розташуванні шарів стіна, утеплена зовні, більш суха і тепла.

Основна перевага системи зовнішнього утеплення - вона, як правило, дешевша, ніж колодязна кладка.

Крім того, така система збільшує термін служби захисної конструкції, оскільки захищає її від опадів, вітру, промерзання, температурних коливань, до того ж при правильному підборі товщини теплоізоляції і за умови продуманого розрахунку паропроникності всіх шарів системи не дає водяній парі конденсуватися всередині несучої стіни.

 

схема утеплення фасаду

Матеріали для утеплення стін

  1. Полімерно-цементний клей
  2. Утеплювач (плитовий)
  3. Дюбель тарілчастий
  4. Базовий шар клею
  5. Сітка фасадна (склосітка)
  6. Покриваючий шар клею
  7. Пофарбований декоративний шар з ґрунтовкою
  8. Комплектуючі системи (кутовий профіль, цокольний профіль та ін.)

 

Утеплення стін із зовнішнього боку можливо проводити не тільки в процесі будівництва нового будинку, але і при реконструкції та ремонті існуючої будівлі для підвищення теплозахисних характеристик існуючих стін.

При розташуванні теплоізоляційного матеріалу зовні не виникають додаткові містки холоду в зоні обпирання міжповерхових перекриттів на стіну або в місці сполучення внутрішніх стін із зовнішніми, і стіна, що ізолюються стає рівномірно утепленою без «розривів» теплоізоляційного шару.

Теплоізоляція дозволяє зменшити товщину захисної конструкції, тим самим, знизити навантаження на несучі конструкції і скоротити витрати на фундамент. Застосування теплоізоляційних матеріалів також позитивно позначається і на термінах будівництва.

 

Утеплювач для стін

Для утеплення стін зовні повинен застосовуватися плитний утеплювач. Приклади застосування плит утеплювача наведені в наступній таблиці.

 

утеплювач
Густина,
кг/м3
Паропроникність, мг/(м·год·Па)
Коефіцієнт теплопровідності
в сухому стані
λ, Вт/(м·оС)
Плити з
пінополістиролу
15-25
0,05
0,039
Плити мінераловатні
з кам'яного волокна
105-145
0,30
0,038
Плити з екструдованого пінополістиролу
25-35
0,01
0,034

 

Пінопласт СТОЛІТ

Мінвата фасадна SWEETONDALE

 

Захист від перезволоження стіни

Деякі теплоізоляційні матеріали мають низьку паропроникністю і можуть перешкоджати вологопереносу через конструкцію стіни.

Важливим аспектом при проектуванні і будівництві багатошарових огороджувальних конструкцій будівлі є правило: "Паропроникність кожного наступного шару конструкції стіни повинна збільшуватися зсередини назовні". Цей принцип важливий для забезпечення процесу вільного виходу дифузійної вологи через конструкцію. В іншому випадку конструкція буде перенасичена вологою. Вологе середовище сприяє утворенню грибка і цвілі.

Якщо правило паропроникності дотримати не вдається, необхідно укласти пароізоляцію (із плівки або полімерної штукатурки, плитки або забарвлення паронепроникними фарбами) з боку теплого приміщення.

При виборі системи теплоізоляції (утеплювача) необхідно перевірити чи задовольняє така конструкція нормам щодо захисту від перезволоження.

Необхідність влаштування в стіні шару пароізоляції визначається розрахунком !!!

 

 

Підготовчі роботи

Роботи з монтажу системи повинні проводитися при температурі не нижче +5 і не вище +30 °С, всі шари системи під час монтажу повинні бути захищені від впливу опадів. У разі виконання робіт при негативних температурах рекомендується влаштування теплового контуру.

Основою для монтажу теплоізоляційних плит служать цегляна кладка, штукатурка, пінобетон, газобетон, бетон і ін.

При новому будівництві цегляні кладки і мінеральні штукатурки повинні мати «вік» ≥ 28 днів, бетони – ≥ 3 місяців.

Основа перед монтажем системи теплоізоляції повинна мати достатню несучу здатність. Нерівності не повинні перевищувати 1 см на 1 м поверхні. Пил, різні забруднення перед приклейкою утеплювача повинні бути видалені. Нерівності фасаду більш 1 см вирівнюють.

Для зміцнення основи і забезпечення необхідної адгезії клейової суміші поверхню фасаду необхідно покрити грунтовим шаром.

 

Закріплення цокольного профілю

Опорою для нижнього ряду теплоізоляційних плит служить цокольний профіль, який кріплять до стіни дюбелями. Відстань між кріпленням - не більше 30 см.

монтаж цокольного профілю

З нього починається монтаж утеплювача, тому профіль повинен бути встановлений строго по лінії розмітки. Товщина цокольного профілю відповідає товщині шару теплоізоляції.

У місцях кріплення цокольного профілю нерівності стіни компенсуються підкладками (шайбами із ПВХ).

Цокольний профіль стикується без напусків. Між профілями необхідно залишати зазор 2-3 мм.

Після установки першого ряду теплоізоляційних плит на цокольний профіль зазор між поверхнею несучої частини стіни і профілем необхідно заповнити поліуретановою піною.

На кутах будинку профіль вирізається під кутом 45 °.

 

Замість цокольного профілю можна скористатися тимчасовою опорою (брус або профіль для перегородок). В такому випадку опорні елементи встановлюються по лінії розмітки встик з зазором 2-3 мм.

Вздовж опорного елемента до фасаду приклеюється склосітка, ширина якої дорівнює 200 мм + товщина утеплювача. До фасаду приклеюється 100 мм склосітки.

Вільна частина сітки загортається і кріпиться на утеплювач при формуванні базового штукатурного шару. Після закінчення монтажу плит тимчасова опора видаляється.

 

Приклеювання утеплювача

Плити утеплювача кріплять до основи за допомогою клею і дюбелів. Клей тут відіграє важливу роль, оскільки саме на нього лягає навантаження від власної ваги системи.

Приклеювати теплоізоляцію необхідно матеріалами, спеціально призначеними для фіксації конкретного виду утеплювача в штукатурних фасадах.

Існує два методи нанесення клейової суміші на теплоізоляційний матеріал: суцільний і контурно-маячковий.

Із застосуванням систем теплоізоляції на основі кам'яної вати, з метою збільшення адгезії незалежно від методу нанесення клейової суміші, слід провести обов'язкову підготовку поверхні плити мінеральної вати. Перед нанесенням основного шару на утеплювач потрібно нанести шар клейового матеріалу, який, вдавлюючи, розтерти рівним краєм сталевої терки по всій поверхні.

Суцільний метод

суцільне нанесення клею на плиту утеплювача

Суцільний метод нанесення клейових сумішей застосовується, якщо основа має нерівності до 3 мм.

Клей наноситься на всю поверхню плити (з відступом від краю на 2-3 см) за допомогою зубчастого шпателя з розміром зуба 10-12 мм.

Для монтажу ламелей (плит із кам'яної вати з поперечною орієнтацією волокон) застосовується тільки суцільний метод нанесення клейових сумішей.

Контурно-маячковий метод

контурно-маячкове нанесення клею на плиту утеплювача

Контурно-маячковий метод нанесення клейових сумішей застосовується, якщо основа має нерівності понад 3 мм.

Клей наноситься смугою шириною 4-6 см і товщиною 1-2 см по всьому периметру з відступом від країв 2-3 см. Додатково всередині контуру рівномірно наноситься 3-6 «коржів», при цьому площа приклеєної поверхні плит - не менше 40%.

Перед нанесенням клейового розчину поверхню плити з кам'яної вати слід заґрунтувати тонким шаром того ж самого клейового розчину.

 

Перший ряд плит монтується з опиранням на цокольний профіль. Після нанесення клею плиту прикладають до стіни в позначеному місці, притискають, б'ючи її довгою теркою. Якщо клейовий розчин виступить за межі плити, його потрібно прибрати, щоб не утворювалися містки холоду.

схема укладання плит утеплювача

Приклеювання плит повинно починатися від кута будівлі і від прорізів і сходитися на суцільній стіні.

Плити теплоізоляційного матеріалу, що встановлюються в кутах віконних і дверних прорізів, повинні бути цільними з вирізаними за місцем фрагментами. Не допускається стикувати плити на лініях кутів віконних і дверних прорізів.

На кутах плити повинні укладатися з розбіжкою швів і перев'язкою плит. На рядовій поверхні плити повинні укладатися з розбіжкою швів. Для отримання розбігу швів плит в черговому ряду необхідно починати від половинної плити.

Плити завжди накладаються рядами максимально близько один до одного і без швів. Якщо в стиках між плитами є нещільності, вони усуваються заповненням відрізком плити. Після завершення одного ряду, на поверхні стіни викладається вищерозташований ряд, зі зміщенням стиків.

Для досягнення рівних граней на зовнішніх кутах утеплювач монтується з перекриттям, більшим товщини плити на 2-3 см. Надлишки плит зрізаються ножем після висихання клею. Поверхня зрізу зашліфовуєтся.

 

Кріплення утеплювача до стіни

Дюбель в системі теплоізоляції несе основне навантаження від її ваги, вітрового впливу, тому якість його кріплення багато в чому визначає довговічність всієї системи.

Дюбельне кріплення проводиться після закінчення не менше 24 годин після монтажу плити на клей.

У разі звичайного будинку без особливих умов, досить використовувати 4-5 дюбеля на 1 м поверхні. У кутах будівель і по іншим краям теплоізольованої поверхні, вітрове навантаження посилюється, тому щільність установки дюбелів вздовж цих країв може бути збільшена до 6-8 шт на 1 м.

Довжина дюбеля визначається відповідно до товщини теплоізоляційного матеріалу і будівельного матеріалу стіни. Нижче наведена таблиця дозволяє визначити правильну довжину дюбеля.

 

Вид дюбеля Матеріал Глибина
закладення,
мм
Довжина
дюбеля,
мм
Діаметр, мм
дюбеля шляпки
Забивний зі звичайною розпірною зоною
Бетон, цегла і камені керамічні повнотілі; цегла і камені силікатні повнотілі; тришарові панелі при товщині зовнішнього бетонного шару не менше 40 мм
35-50
75-295
8; 10
60, 90, 120
Гвинтовий зі звичайною розпірною зоною Те ж 50 100-340 8; 10 60, 90, 120
Гвинтовий з подовженою розпірною зоною
Пустотіла цегла і легкий бетон
90
200-340
8; 10
60, 90, 120
Гвинтовий для пустотілих матеріалів Пінобетон, газобетон
густиною від 600 кг/м3
110 150-340 8; 10 60, 90, 120

 

 

T - схема кріплення утеплювача

Гнізда для дюбелів свердлити на 10-15 мм глибше, ніж довжина дюбеля (використовувати кріплення для визначення глибини на дрилі).

Гнізда для дюбелів повинні знаходитися на відстані не менше 100 мм від країв несучих стін і будівельних швів, щоб краї стін не обломилися.

Дюбеля рівномірно розташовуються в "T" - або "W" - образній формі.

 

 

T - схема кріплення утеплювача

Термічно і конструкційно зручним вважається, якщо передній край віконної і дверної рами знаходяться на одному рівні з фасадом несучої стіни. У вже побудованих будинках вікна, однак, заглиблені в стіні і мають також зовнішні відкоси. В даному випадку, слід утеплити площу отвору за допомогою теплоізоляційної плити товщиною не менше 2-3 см, щоб не допустити утворення мостів холоду, які часто ведуть до таких будівельних пошкоджень, як тріщини і вогкість на внутрішніх краях віконної рами. Якщо простору від відкосів до країв відкриваючої частини вікна недостатньо, то перед теплоізоляцією можна видалити стару штукатурку в цих відкосах.

 

Влаштування примикань армування кута склосіткою

Всі кути віконних і дверних прорізів необхідно зміцнити за допомогою діагонально наклеєних смужок армуючої сітки (розміром 30х20 см), щоб в майбутньому уникнути утворення тріщин в кутах внаслідок термічних напружень. Таке додаткове армування виконується перед армуванням загальної поверхні фасаду.

 

 

армування кута профілем

Для досягнення ударної стійкості системи всі зовнішні кути і кути віконних і дверних прорізів армуються спеціальним кутовим профілем із ПВХ з сіткою. Для цього на поверхню змонтованих плит площею трохи більшою площі профілю з сіткою наноситься розчинна суміш, в якій легким рухом гладкого боку шпателя втоплюється армуючий куточок. На зовнішніх кутах прорізів сітка кутового профілю заводиться в профіль примикання.

Необхідно встановити профіль капельник на всі віконні прорізи по верхньому виступаючому відкосу. Це запобігатиме потраплянню вологи в «мертву зону» при стіканні під час опадів.

Рами вікон і дверей слід обрамляти особливим з'єднувальним герметичним профілем, який наклеюється на теплоізоляційний шар. Якщо такий вид спеціального профілю відсутній, то в якості альтернативи кріпиться зручний в застосуванні кутовий профіль, з просвітом від 4 до 5 мм в ширину від рами. Після установки системи теплоізоляції, даний проміжок заповнюється силіконовим або акриловим герметизуючим складом, стійким до ультрафіолетових променів.

 

Монтаж армуючої сітки

Армування всієї поверхні фасаду можна проводити після закінчення не менше 24 годин після армування кутів. Роботи краще починати зверху будівлі, рухаючись вниз і в бік у вигляді «драбинки».

Для армування базового штукатурного шару використовуються склосітка і штукатурка.

Сітка повинна бути лугостійкою, мати щільність 145—160 г/м2.

приклеювання армуючої сітки

Для приклеювання армуючої сітки, спочатку на теплоізоляцію наноситься шар клейового розчину товщиною в 2-3 мм (відповідно до інструкцій виробника!) за допомогою прямокутної кельми. На цей свіжий шар розчину накладається армована сітка зверху вниз без складок.

В основному армованому шарі, стики окремих стрічок з'єднуються з перекриттям по 10 см. Тепер сітка, рівно розгладжена і втиснута кельмою на третину верхнього шару шпаклівки, методом «мокрий по мокрому», повністю покривається шаром розчину товщиною приблизно 1 мм (відповідно до інструкцій виробника!). Верхня поверхня готового армованого шару повинна бути рівно розглажена, каркас сітки не повинен виступати назовні ні в яких місцях.

При застосуванні в якості утеплювача плит із екструдованого пінополістиролу перед влаштуванням штукатурного армованого шару для збільшення адгезії поверхня утеплювача повинна бути ошкурена.

 

Нанесення декоративної штукатурки

Основою для остаточної обробки поверхні декоративними матеріалами служить шар, що складається з клейового штукатурного шару, армованого сіткою зі скловолокна.

До нанесення зовнішнього декоративного шару можна приступати тільки після повного висихання захисного шару, але не раніше ніж через 72 години.

Перед нанесенням декоративного шару поверхня грунтується.

Нанесення зовнішнього декоративного шару виконується завжди зверху вниз, починаючи з верхнього краю фасаду. Тим самим забезпечується захист вже обробленої поверхні від стікаючого вниз матеріалу.

В системі штукатурного фасаду з мінеральною ватою неприпустимо застосовувати акрилові декоративні штукатурки, так як вони мають низьку паропроникність. Фарбування фасадної системи на мінеральній ваті заборонено акриловими фарбами, інакше волога буде накопичуватися в утеплювачі, що призведе до втрати його теплоізоляційних властивостей !!!