Утеплення даху

В середньому будинку тепловтрати через дах складають близько 20% всіх втрат тепла через елементи конструкцій будівлі.

Застосування утеплювача забезпечує зниження тепловтрат в опалювальний період і зниження перегріву підпокрівельних приміщень в жаркий період. Крім того, теплоізоляція скатних дахів дозволяє створити утеплену мансарду і з мінімальними витратами збільшити площу приватного будинку до 40%.

В сучасній практиці використовуються три схеми утеплення:

 • укладання утеплювача між кроквами
 • найбільш простий спосіб, якщо товщина шару утеплювача, отримана в результаті теплотехнічного розрахунку, менша або відповідає товщині крокв

 • укладання утеплювача між кроквами і в каркасі під кроквами
 • схему зазвичай вибирають, якщо висока ймовірність несприятливих погодних умов і пріоритетним є завдання максимально швидкої установки покрівельного покриття, щоб уберегти будинок від опадів

 • укладання утеплювача між кроквами і в каркасі над кроквами
 • використовується, якщо товщини крокв недостатньо для установки утеплювача необхідної товщини і потрібно максимально збільшити корисний об'єм мансарди

 

Конструкція утепленного даху:
утеплювач між і під кроквами

укладка утеплителя между и под стропилами
 1. Покрівельне покриття
 2. Підпокрівельний вентильований
  повітряний зазор
 3. Гідроізоляційна плівка або
  Супердифузійна мембрана
 4. Вентильований зазор
  над теплоізоляцією
 5. Мінеральна вата
 6. Пароізоляційна плівка
 7. Внутрішнє оздоблення

 

 

Гідроізоляція даху

Для захисту утеплювача і несучих конструкцій даху від можливого проникнення атмосферної вологи (через утворення конденсату на внутрішній стороні покрівельного покриття, дощу і снігу через нещільності в підшивці карнизів, капілярного підсосу вологи через щілини в покрівельному покритті) і безпечне видалення зайвої вологи з-під покрівельного простору назовні застосовують гідрозахисний матеріал.

Існує два типи підпокрівельних гідроізоляційних матеріалів:

 • гідроізоляційні плівки з перфорацією, яка підібрана таким чином, щоб забезпечувати вихід вологи з конструкції (знизу), але перешкоджатиме потраплянню крапельної вологи зовні (зверху)
 • супердифузійні мембрани з тисячами «дихаючих» мікроотворів, що дозволяють пропускати вологу в одну сторону і перешкоджати її потраплянню в утеплювач

У першому випадку потрібно влаштування двох повітряних зазорів - між утеплювачем і гідроізоляційної плівкою і між плівкою і покрівельним покриттям. Нижній зазор необхідний для виведення вологи з утеплювача і крокв, а верхній - для виведення крапельної вологи, що утворюється на внутрішній поверхні покрівельного покриття.

Використання супердифузійних мембран дозволяє обмежитися лише одним повітряним зазором між мембраною і покрівельним покриттям - для виведення конденсату і просихання дерев'яних елементів конструкції. Крім того, супердифузійна мембрана виконує функцію вітрозахисту, захищаючи утеплювач від ерозії в повітряному потоці.

Монтаж гідроізоляції

Гідроізоляцію укладають як паралельно, так і перпендикулярно осі стропильних ніг (перпендикулярний спосіб кріплення зручніше), як правило, написом вгору, закріплюючи до крокв контробрешіткою, що забезпечує вільний прохід повітря у вентиляційному зазорі. Контробрешітку прибивають цвяхами до крокв.

Укладання кожного наступного полотнища гідроізоляційного матеріалу повинне відбуватися з напуском. Необхідна ширина напуску - не менше 10 см. При цьому обов'язково дотримуватися правила напусків: верхній шар завжди накладається на нижній.

Для забезпечення виходу повітря в області конька гідроізоляційну плівку укладають з «розривом» (через невелику паропроникность плівки), ширина якого не менше 5 см по всій довжині конька.

Супердифузійні мембрани в області конька укладаються без розривів (через велику паропроникність мембрани). На коньку ширина напуску полотнищ мембрани повинна бути не менше 20 см з кожного боку для забезпечення двошарового покриття в 40 см. У розжолобках для забезпечення додаткової надійності рекомендується укладати матеріал з напуском не менше 25 см з кожного боку.

На карнизній ділянці гідроізоляцію виводять на зливний жолоб або на капельник під зливним жолобом. В обох випадках краї гідроізоляції по периметру прилягання матеріалу до зливного жолобу або капельнику закріплюють за допомогою бутилової стрічки.

 

Утеплювач для даху

Для утеплення скатних дахів застосовуються негорючі плитні або рулонні матеріали з кам'яної вати та скловолокна (мінеральна вата). Зазвичай вони не піддаються великим механічним навантаженням, але важливо, щоб утеплювач не давав усадку і не просідав під власною вагою. Цей ефект нерідко виникає при використанні скловолокнистої вати невеликої щільності.

Застосування пінополістиролу або плит з екструдованого пінополістиролу як утеплювача для похилих дахів вимагає проведення протипожежних заходів, що включають антипіренове просочення дерев'яних конструкцій, влаштування вогнезахисних шарів і т.д.

Для будинків висотою до двох поверхів включно вимоги за ступенем вогнестійкості і класу конструктивної пожежної небезпеки не пред'являються.

Мінеральна вата ISOVER

Мінеральна вата SWEETONDALE

 

Монтаж теплоізоляції

Монтаж утеплювача можна робити як зовні, так і зсередини, в залежності від погодних умов і умов монтажу.

Необхідною умовою забезпечення високих ізоляційних якостей покриття є забезпечення щільного прилягання утеплювача до крокв. Крок крокв проектується рівним 60 см, що дорівнює ширині плит утеплювача всіх відомих виробників.

Теплоізоляційні плити не вимагають кріплення. Їх слід встановлювати в розпір між кроквами або в контробрешітку.

Монтаж необхідно вести знизу вгору, щільно притискаючи теплоізоляційні плити один до одного.

Для запобігання утворенню «містків холоду» утеплювач рекомендується встановлювати в два шари. Це дозволяє перекривати місця стиків плит утеплювача нижнього шару плитами верхнього шару.

 

Пароізоляція даху

У зимовий період більш легке тепле повітря переміщається з нижніх частин будівлі в мансарду, переносячи з собою велику кількість вологи.

Волога, яка потрапляє через шар паропроникної внутрішньої обробки в утеплювач, може накопичуватися в ньому, знижуючи його теплозахисні властивості і руйнуючи його структуру.

Для захисту утеплювача і кроквяної конструкції від впливу вологи, що надходить зсередини приміщення, застосовують пароізоляційні плівки.

Монтаж пароізоляції

Пароізоляцію закріплюють з боку приміщення до нижніх граней крокв за допомогою будівельного степлера, забезпечуючи напуск суміжних полотнищ не менше 10 см. При цьому необхідно дотримуватися правила напусків: при монтажі зсередини нижній шар встановлюється під верхній. Шви пароізоляційного шару повинні бути проклеєні самоклеящимися стрічками.

Монтаж пароізоляції зверху, шляхом обертання крокв неприпустимо (в результаті кроквяні ноги починають під плівкою зопрівати, що призводить до їх загнивання). Винятком є використання спеціальних пароізоляційних плівок зі змінною паропроникністю !!!

Пароізоляцію дозволяється укладати як паралельно, так і перпендикулярно осі стропильних ніг (перпендикулярний спосіб кріплення зручніше) і кріпити безпосередньо до крокв скобами з кроком 30-50 см.

В місцях примикання пароізоляційного шару до несучих конструкцій (наприклад, стін), труб або інших конструктивних елементів його заводять на зазначені конструкції не менше ніж на 10 см і приклеюють спеціальними стрічками.

Після монтажу пароізоляційної плівки, по лагах прибиваються горизонтальні бруски з кроком 50 см, які додатково фіксують утеплювач і служать для формування повітряного зазору шириною не менше 5 см між пароізоляцією і шаром внутрішньої обробки, який необхідний для видалення вологи з поверхні плівки. До брусків саморізами прикручується внутрішня обшивка, як правило, гіпсокартон.

 

Вентиляція даху

Гідро- і парозахист утепленного даху досить надійний, проте волога і конденсат можуть проникати під будь-яке покрівельне покриття. Для профілактики проблем, які тягне зайва вологість, необхідно щоб всі конструкції були вентильованими і забезпечували вивітрювання застояних вологих парів в замкнутих просторах.

Вентиляція може бути організована за допомогою проставочних брусків, що забезпечують один або два повітряних зазори над утеплювачем (в залежності від типу гідроізоляційного матеріалу), вентиляція якого буде відбуватися через карнизні і конькові продухи. Ширина повітряного зазору повинна бути не менше 3-5 см (при довжині кроквяної балки не більше 10 м, при довших стропильних балках щілина повинна бути відповідно більшою).

Волога виноситься за межі конструкції в результаті руху повітря від карнизу до конька. Проставочні бруски встановлюються уздовж крокв таким чином, щоб не відбувалося утворення застійних для води зон і крапельна волога могла безперешкодно стікати по гідроізоляції.

В складних конструкціях дахів і при наявності різних архітектурних елементів (аттіків, парапетів, мансардних вікон і т. п.) можливості циркуляції повітря різко знижуються. Тому в них слід передбачати організацію додаткових вентиляційних отворів під звісом покрівлі (по всьому периметру) і в коньку даху.