Колодязна кладка

У деяких нових побудованих будинках утеплювач розміщується центрально (в середині) захисної конструкції. При такому варіанті утеплювач дуже добре захищений від механічного пошкодження і є більше можливостей для оформлення фасадів. Однак, ризик виникнення збитків внаслідок вологості набагато вищий, ніж при зовнішньому утепленні, тому структуру шарів слід ретельно спланувати і виконувати без дефектів.

Ця конструкція складається з трьох шарів: несучої стіни, стіни із облицювального матеріалу і утеплювача, який розташований між ними. Несуча і облицювальна стіни спираються на один фундамент. Зовнішній шар найчастіше виконують або з облицювальної цегли, або із будівельної з наступним оштукатурюванням, покриттям штучним каменем, клінкерною плиткою та ін.

 

Переваги

 • гарний і респектабельний зовнішній вигляд при використанні дорогих облицювальних матеріалів;
 • висока довговічність за умови правильного проектування і кваліфікованого монтажу конструкції.

Недоліки

 • велика трудомісткість зведення;
 • мала повітропроникність;
 • можливість конденсації вологи між різнорідними шарами такої стіни.

 

Дуже важливо, щоб всі шари конструкції поєднувалися один з одним по паропроникності. Поєднуваність визначається тільки розрахунком системи в цілому.

Недооцінка цієї обставини може призвести до накопичення вологи у внутрішній частині стін. Це створить сприятливе середовище для розвитку цвілі і грибка. Утеплювач від можливого утворення конденсату буде намокати, що скоротить термін служби матеріалу і істотно знизить його теплозахисні властивості. Захисна конструкція стане промерзати, що призведе до неефективності утеплення і може викликати її передчасне руйнування.

 

Види конструкцій

Типові рішення влаштування колодязних кладок можна розділити на два види: з влаштуванням повітряного зазору і без нього.

Влаштування повітряного зазору дозволяє більш ефективно видаляти вологу з конструкції, так як надмірна волога з несучої стіни та утеплювача буде відразу йти в атмосферу. При цьому повітряний зазор збільшує загальну товщину стін, а, отже, і фундаменту.

 

Утеплювач всередині кладки стін

В тій чи іншій мірі проблема паропереносу актуальна для колодязної кладки з утеплювачем будь-якого типу.

Утеплення конструкції мінеральною ватою є найбільш раціональним. В такому випадку з'являється можливість влаштувати повітряний зазор між утеплювачем і зовнішньою стінкою для кращого виведення вологи з несучої стіни і утеплювача.

Для багатошарових стін слід застосовувати напівтвердий мінераловатний плитний утеплювач. Це дозволить, з одного боку, добре заповнити всі дефекти в кладці, створити суцільний шар теплоізоляції (плити можна трохи «піджати», уникнувши щілин). З іншого боку, такі плити будуть зберігати геометричну цілісність (не давати усадку) протягом усього терміну служби.

Певні складнощі в застосуванні пінопласту в тришарових стінах викликані низькою паропроникністю цього матеріалу.

Мінеральна вата SWEETONDALE

 

Тришарова цегляна кладка з утеплювачем

колодязна кладка

 

 1. Внутрішня частина цегляної стіни
 2. Мінеральна вата
 3. Зовнішня частина цегляної стіни
 4. Зв'язки

Традиційним матеріалом для внутрішньої частини стін є повнотіла червона керамічна цегла. Кладка зазвичай виконується на цементно-піщаному розчині в 1,5-2 цегли (380-510 мм). Зовнішня стінка зазвичай виконується із лицьової цегли товщиною 120 мм (в півцегли).

 

Продухи

У разі влаштування системи з повітряним зазором шириною 2-5 см для його вентиляції влаштовуються продухи (отвори) в нижній і верхній частинах стіни, через які пароподібна волога видаляється назовні. Розмір таких отворів приймається з розрахунку 75 см2 на 20 м2 поверхні стіни.

Верхні вентиляційні продухи розташовують у карнизів, нижні - у цоколів. При цьому нижні отвори призначаються не тільки для вентиляції, а й для відводу води.
вентиляція в багатошаровій стіні

 

 1. Повітряний зазор 2 см
 2. Нижня частина будівлі
 3. Верхня частина будівлі

 

Для здійснення вентиляції прошарку в нижній частині стін встановлюють щілинну цеглу, покладену на ребро, або в нижній частині стін цеглу укладають не впритул одну до одної, а не деякій відстані, утворений зазор не заповнюють розчином кладки.

 

установка зв'язків в тришаровій стіні

Установка зв'язків

Внутрішня і зовнішня частини тришарової цегляної стіни зв'язуються між собою спеціальними закладними деталями - зв'язками. Вони виконуються зі склопластику, базальтопластику або сталевої арматури діаметром 4,5-6 мм. Краще використовувати зв'язку із склопластику або базальтопластику через більшу теплопровідність сталевих зв'язків.

Ці зв'язки також виконують функцію кріплення плит утеплювача (утеплювач просто наколюють на них). Їх встановлюють в процесі кладки в несучу стіну на глибину 6-9 см з кроком 60 см по горизонталі та 50 см по вертикалі з розрахунку в середньому 4 штиря на 1 м2.

влаштування колодязної кладки

Для забезпечення рівномірного вентильованого зазору по всій площі утеплювача на стрижні кріплять фіксуючі шайби.

Часто замість спеціальних зв'язків використовують загнуті арматурні стержні. Крім зв'язків зовнішню і внутрішню стінки кладки можна зв'язувати сталевою арматурною сіткою, укладеною через 60 см по вертикалі. При цьому для влаштування повітряного зазору застосовується додаткове механічне кріплення плит.

Плити утеплювача встановлюють із перев'язкою швів впритул один до одного, щоб між окремими плитами не було щілин і зазорів. На кутах будинку створюють зубчасте зачеплення плит, щоб уникнути утворення містків холоду.

 

Технологія кладки з утеплювачем

 • Кладка облицювального шару до рівня зв'язків
 • Монтаж теплоізоляційного шару, щоб верх його був вище облицювального шару на 5-10 см
 • Кладка несучого шару до наступного рівня зв'язків
 • Установка зв'язків, протикаючи їх через утеплювач
 • якщо горизонтальні шви несучого і облицювального шарів стіни, в яких ставляться зв'язки, не збігаються більш, ніж на 2 см в несучому шарі цегляної кладки, зв'язки розміщують у вертикальному шві

 • Кладка по одному ряду цегли в несучій частині стіни і облицювальному шарі

 

Послідовність монтажу
(альтернативний варіант)

монтаж колодязної кладки